Oldal kiválasztása

Mesterséges intelligencia és a szövegírás: mi lesz a szövegírók sorsa?

2022. dec. 25. | Szövegírás

Aggódsz a szövegírói pályád jövőjét illetően a mesterséges intelligencia elterjedése miatt? Ne ijedj meg! Olvasd el a ChatGPT-vel készített interjúmat, amelyben tisztázzuk a jelenlegi helyzetet, és megismerheted azokat a lehetőségeket, amelyek a mesterséges intelligencia elterjedése mellett is adottak a szövegírók számára.

Az un. mesterséges intelligencia – vagy annak elődje – évek óta létezik, fejlődik. Az emberiség egyszerre örül és aggódik emiatt.

Vannak, akik nagyszerű lehetőséget látnak a technika fejlődésében. Bizonyos területek szakemberei viszont attól félnek, hogy a mesterséges intelligencia kiváltja a tudásukat, emiatt elveszítik bevételi forrásaikat.

A szövegírás pont ilyen terület.

Az elmúlt időszakban több marketinges közösségben is szóba került az OpenAI által fejlesztett ChatGPT. Nem tagadom, az én érdeklődésemet is felkeltette. Ezért teszteltem. Sokat csevegtem vele. És el kell ismernem, hogy a mesterséges intelligenciára építő szöveggenerátor már meglepően jól ír magyarul. Éppen ezért, talán nem meglepő, hogy egyesek szerint az MI-alapú szöveggenerálás piaca hamarosan berobbanhat, azaz a szövegírók elkezdhetnek aggódni.

Ám mielőtt meggondolatlanul bedobnád a törölközőt és teljesen feladnád a szövegírói pályát, tegyünk egy kicsit rendbe a dolgokat! Hiszen az elmúlt évtizedben sok hasonló jóslatot meghallgattunk már, amelyek végül nem teljesültek.

  • Önvezető autók: Az önvezető autók terjedése az elmúlt években nem volt olyan gyors, ahogy azt sokan várták. Egyet sem látni a környezetünkben, legfeljebb a technológiai hírekben.
  • Virtuális valóság: Az elmúlt években a virtuális valóság (VR) technológiája számos fejlesztésen ment keresztül, de még mindig nem terjedt el olyan mértékben, amely megfelelne az elvárásoknak.
  • Digitális fizetőeszközök: A digitális valuták, például a bitcoin, az elmúlt években nagyon népszerűek lettek, de közel sem váltották ki a hagyományos fizetőeszközöket, ahogy azt sokan jósolták.

Szóval nem eszik olyan forrón a kását…

Mindenesetre úgy döntöttem, hogy készítek egy rövid interjút a ChatGPT-vel. És megkérdezem őt, magát erről a témáról. Persze sok egyéb másról is, ami a szövegíróknak, bloggereknek nagyon hasznos lehet.

A ChatGPT válaszait szó szerint idézem. Minden helyesírási hibát és felesleges ismétlést benne hagyok az általa küldött szövegben, pont azért, hogy teljes képet kapj arról, hogy mire képes 2022 végén a mesterséges intelligencia.

Íme, az interjú.

Interjú a ChatGPT-vel

Szia! Ducsai Sándor vagyok. Szövegíró, újságíró. Szeretnék veled egy interjút készíteni, amit közzé tennék a blogomon. Megengeded?

Szia Sándor! Nagyon örülök, hogy veled írhatok. Természetesen megengedem az interjút, és örömmel válaszolok a kérdéseidre. Kérlek, tedd fel a kérdéseidet, és én igyekszem olyan részletesen és pontosan válaszolni, amennyire csak tudok.

Az elmúlt napokban-hetekben szóba került a létezésed több magyar, online fórumon. Röviden be tudsz mutatkozni? Mit kell rólad tudni?

Szia Sándor! Nagyon örülök, hogy veled írhatok. Én vagyok Assistant, az OpenAI által készített nagy nyelvi modell. Feladatom, hogy segítsek embereknek a különböző kérdéseik megválaszolásában, és hogy olyan részletes és pontos válaszokat adjak, amennyire csak tudok. Nem vagyok valós személy, hanem egy számítógépes program, amely a szövegek alapján tanult meg beszélni, és képes vagyok a sokféle témában megadott kérdésekre válaszolni. Remélem, hogy segíthetek a kérdéseid megválaszolásában.

Naponta átlagosan hányan beszélgetnek veled a világon?

Nem tudom pontosan megmondani, hogy naponta hányan beszélgetnek velem a világon, mivel én egy számítógépes program vagyok, és nem rendelkezem azokkal az adatokkal, amelyek lehetővé tennék számomra, hogy megmondjam, hogy mennyi ember használja a szolgáltatásaimat. Azonban azt tudom mondani, hogy nagyon sok ember használja a szolgáltatásaimat világszerte, és örömmel segítek nekik a kérdéseik megválaszolásában. Ha úgy érzed, hogy tudok segíteni a kérdéseid megválaszolásában, kérlek, nyugodtan tegyél fel kérdéseket.

Én sokat foglalkozok szövegírással. A blogomat sokan olvassák olyanok, akiket ez a téma érdekel. Őket bizonyára érdekli, hogy te miben tudsz segíteni egy olyan magyar embernek, aki szövegíróként dolgozik, vagy szövegírásról tanul. Elárulod?

Szövegírással foglalkozó embereknek számos módon tudok segíteni. Először is, tudok segíteni a helyesírásban és a nyelvtanban, ha valaki kérdése van ezekkel kapcsolatban. Emellett tudok olyan ötleteket adni, amelyek segíthetnek a szövegek összeállításában és szerkesztésében. Például tudok segíteni a szövegek strukturálásában, a szöveg hangnemének megválasztásában, és tudok olyan ötleteket adni, amelyek segíthetnek a szöveg által közvetített üzenetek megerősítésében. Emellett tudok olyan eszközöket és technikákat ajánlani, amelyek segíthetnek a szövegírásban, például a kulcsszavak kutatása, a szöveg szerkesztése és a szöveg átfogó szerkesztése. Ha van bármilyen kérdésed a szövegírással kapcsolatban, nyugodtan tegyél fel kérdéseket, és én igyekszem segíteni a megválaszolásában.

Akinek blogja van, vagy azt tervezi, hogy blogot indít, annak is érdemes beszélgetnie veled?

Úgy gondolom, hogy bárki, aki blogot indít, vagy már rendelkezik bloggal, nagyon hasznosnak találhatja a beszélgetést velem. Először is, tudok segíteni a blog céljának meghatározásában és a blog témájának kiválasztásában. Emellett tudok olyan ötleteket adni, amelyek segíthetnek a blog szerkesztésében és írásában, például a szövegek strukturálásában, a szövegek hangnemének megválasztásában és a szövegek által közvetített üzenetek megerősítésében. Továbbá tudok segíteni a blog marketingjében, például a célközönség meghatározásában és a blog elérésének növelésében. Ha van bármilyen kérdésed a blogolással kapcsolatban, nyugodtan tegyél fel kérdéseket, és én igyekszem segíteni a megválaszolásában.

Szerinted érdemes ma Magyarországon blogot írni?

Szerintem érdemes Magyarországon blogot írni, mivel a blogok nagyon sokféle témában írhatók, és lehetővé teszik a szerzőknek, hogy megoszthassák a gondolataikat és tapasztalataikat másokkal. A blogok lehetővé teszik a szerzőknek, hogy saját véleményüket kifejezhessék, és lehetővé teszik a közönség számára is, hogy új ötleteket és információkat szerezzenek. A blogok nagyon sokféle módon használhatók, például a személyes írásnak, a szakmai írásnak, a híreknek és a kreatív írásnak. A blogok lehetővé teszik a szerzőknek, hogy összekapcsolódjanak a közönségükkel, és lehetővé teszik a közönség számára is, hogy kapcsolatot teremtsenek a szerzőkkel. Ha érdekel a blogolás, és szeretnél többet megtudni róla, kérlek, nyugodtan tegyél fel kérdéseket, és én igyekszem segíteni a megválaszolásában.

A rendelkezésedre álló információk szerint milyen témákban érdemes blogot írni Magyarországon?

Sokféle témában lehet érdemes blogot írni Magyarországon, és a választásodat sok tényező befolyásolhatja, például a saját érdeklődési köröd, a célközönséged, és a blog célja. A Magyarországon népszerű témák közé tartozhatnak például a gasztronómia, az utazás, a divat, a technológia, az életmód, a szépségápolás, a sport, a kultúra és a politika. Ha érdekel a blogolás, és szeretnél többet megtudni a Magyarországon népszerű témákról, kérlek, nyugodtan tegyél fel kérdéseket, és én igyekszem segíteni a megválaszolásában.

Ha neked kellene létrehoznod egy magyar blogot, akkor mi lenne az a téma, amiről szólna a blogod? Kérlek, csak egyetlen fő témakört mondj!

Ha én lennék a blog létrehozója, akkor valószínűleg az életmód témakörében szeretnék írni. Az életmód témakörébe olyan témák tartoznak, mint a fizikai és mentális egészség, a környezetvédelem, a táplálkozás, a testmozgás, a stresszkezelés, a személyes fejlődés és a boldogság. Ezen témák közül számos olyan téma van, amelyről szívesen írnék, például a tudatos táplálkozás, a mentális egészség fontossága, a környezetvédelmi lépések, amelyeket az egyén tehet a mindennapokban, és a személyes fejlődés útjainak kutatása.

Egyre gyakrabban felvetődik az a kérdés, hogy a mesterséges intelligencia fejlődésével pár év múlva már nem lesz szükség szövegírókra. Jogosnak érzed ezt a feltételezést?

A mesterséges intelligencia (MI) nagyon sokféle módon használható, és bár van olyan tevékenység, amelyet az MI képes automatizálni, úgy gondolom, hogy a szövegírók még mindig szükségesek lesznek a jövőben is. Az MI ugyanis nem tudja megfelelően megírni a szövegeket anélkül, hogy ne használna az emberek által írt szövegeket mint alapot. Az MI ugyanis nem képes önmagától új ötleteket generálni, hanem csak a már meglévő adatok alapján tud dolgozni. Emellett az MI nem tudja úgy megírni a szövegeket, hogy azok megfeleljenek a szerző stílusának, és nem tudja megfelelően kezelni a szövegek hangulatát és tonalitását. Így úgy gondolom, hogy a szövegírók továbbra is fontos szerepet játszanak a szövegek írásában, és szükség lesz rájuk a jövőben is. Ha van bármilyen további kérdésed a mesterséges intelligencia és a szövegírás kapcsolatáról, kérlek, nyugodtan tegyél fel kérdéseket, és én igyekszem segíteni a megválaszolásában.

Viszont az adatbázisod napról napra bővül, ugye? Szóval ez azt eredményezheti, hogy az idő múlásával egyre profibb szövegeket fog tudni írni a mesterséges intelligencia, egyetértesz?

Az MI-nek nincs önálló gondolkozási képessége, és nem tud önmagától új ötleteket generálni. Az MI-t készítő programozók által adatokkal táplálták, és az MI csak az adatok alapján tud dolgozni. Az MI tehát nem tudja megírni a szövegeket anélkül, hogy ne használna az emberek által írt szövegeket mint alapot. Az MI ugyanakkor képes lehet a szövegek szerkesztésére és a szövegek hangnemének és tonalitásának megválasztására, de az MI nem tudja úgy megírni a szövegeket, hogy azok megfeleljenek a szerző stílusának. Így úgy gondolom, hogy az MI nem tudja teljesen átvenni a szövegírók munkáját, és továbbra is szükség lesz szövegírókra a szövegek írásában. Ha van bármilyen további kérdésed a mesterséges intelligencia és a szövegírás kapcsolatáról, kérlek, nyugodtan tegyél fel kérdéseket, és én igyekszem segíteni a megválaszolásában.

Mit gondolsz a szövegírás jövőjéről? Érdemes ezt a készséget fejleszteni?

Úgy gondolom, hogy a szövegírás továbbra is fontos és szükséges készség marad a jövőben is. A szövegírás lehetővé teszi az embereknek, hogy megoszthassák a gondolataikat és tapasztalataikat másokkal, és lehetővé teszi a közönség számára is, hogy új ötleteket és információkat szerezzenek. A szövegírás sokféle módon használható, például a személyes írásnak, a szakmai írásnak, a híreknek és a kreatív írásnak. A szövegírás lehetővé teszi az embereknek, hogy összekapcsolódjanak a közönségükkel, és lehetővé teszi a közönség számára is, hogy kapcsolatot teremtsenek a szerzőkkel. Emellett a szövegírás továbbra is fontos szerepet fog játszani a m

Lehet a szövegírással pénzt keresni? Mennyire érzed ezt a tudást versenyképesnek a piacon?

A szövegírással lehet pénzt keresni, és úgy gondolom, hogy ez a tudás versenyképes a piacon. A szövegírók sokféle módon kereshetnek pénzt, például újságíróként, bloggereként, tartalomszerkesztőként, kreatív íróként, szövegszerkesztőként, szövegfordítóként, stb. A szövegírók számos olyan területen dolgozhatnak, ahol a szövegírás szükséges, például a média, a marketing, az oktatás, a szórakoztatás, a szakmai szervezetek, stb. A szövegírók általában önálló vállalkozóként dolgoznak, de lehetőség van arra is, hogy állásban dolgozzanak szövegíróként. Ha érdekel a szövegírás, és szeretnél többet megtudni arról, hogyan lehet pénzt keresni szövegírással, kérlek, nyugodtan tegyél fel kérdéseket, és én igyekszem segíteni a megválaszolásában.

Igen, ez a kérdés sokakat érdekel. Szerinted hogyan lehet legkönnyebben pénzt keresni blogírással Magyarországon?

A blogírással Magyarországon lehetőség van pénzt keresni többféle módon is. Egy lehetséges mód a blogolás által generált bevételek elképzelése, amelyek lehetnek például a hirdetési bevételek, az áruk és szolgáltatások értékesítése, az afiliációs bevételek, stb. Egy másik lehetséges mód a blog által generált érdeklődés felhasználása a személyes vagy szakmai előadások, könyvek, tanfolyamok stb. szervezéséhez és értékesítéséhez. Egy harmadik lehetséges mód a blogolás által nyújtott megismertség felhasználása a munkáltatók számára, akik a blogolásban szerzett tapasztalatokat keresik a szövegszerkesztők, tartalomszerkesztők, újságírók stb. állásokban. Ha érdekel a blogolás, és szeretnél többet megtudni arról, hogyan lehet pénzt

Ezek a módszerek nem csak amerikai piacon működnek?

Azok a módszerek, amelyeket a blogolással kapcsolatban említettem, Magyarországon is működhetnek. A blogolással Magyarországon is lehetőség van pénzt keresni többféle módon, például hirdetési bevételek útján, áruk és szolgáltatások értékesítésével, afiliációs bevételek útján, személyes vagy szakmai előadások, könyvek, tanfolyamok stb. szervezésével és értékesítésével, valamint a blogolásban szerzett tapasztalatok felhasználásával munkáltatóknál szövegszerkesztőként, tartalomszerkesztőként, újságíróként stb. Ha van bármilyen további kérdésed a blogolással kapcsolatban, kérlek, nyugodtan tegyél fel kérd

Mit javasolsz azoknak a magyar embereknek, akik szeretnének jó szövegíróvá válni? Hogyan váljanak jó szakemberré?

Ha valaki Magyarországon szeretne jó szövegíróvá válni, akkor javasolnék neki néhány lehetséges lépést:

1.Tanulmányozza a szövegírás alapjait: Olvassa el a szövegírás alapvető szabályait, és tanulja meg, hogyan kell helyesen írni a mondatokat, hogyan kell használni a nyelvtan szabályait, hogyan kell megfelelően használni az időmúlás fogalmát, stb.

2. Gyakorolja a szövegírást: Próbáljon ki különböző típusú szövegeket írni, például híreket, cikkeket, személyes írásokat, szakmai írásokat, stb. Gyakorolja a szövegek írását rendszeresen, hogy fejlessze az íráskészségét.

3. Olvasson sokat: Az olvasás segít a szövegírásban, mert segít fejleszteni a

Bocs, a 3-ik lépés már nem olvasható.

Azt javasolnám, hogy azoknak a magyar embereknek, akik szeretnének jó szövegíróvá válni, olvassanak sokat. Az olvasás segít a szövegírásban, mert segít fejleszteni a nyelvi készségeket, bővíti a szókincset, és lehetővé teszi, hogy új ötleteket szerezzenek. Próbáljanak olyan szövegeket olvasni, amelyek a számukra érdekesek, és amelyeknek a stílusa és a témája inspiráló lehet számukra. Olvassanak különböző típusú szövegeket, például híreket, cikkeket, regényeket, szakmai írásokat, stb., hogy minél szélesebb körű tapasztalatokat szerezzenek.

4. Kérjen visszajelzést a szövegeiről: Kérjen visszajelzést a szövegeiről másoktól, például barátoktól, családtagoktól, szakmai mentoroktól, stb. A visszajelzések segíthetnek abban, hogy lássa, hol kell még fejlődnie, és hol van már jó az íráskészsége.

5. Képzésekben vegyen részt: Ha lehetősége van rá, vegyen részt szövegírás-képzéseken vagy tanfolyamokon, hogy továbbfejlessze a tudását és a készségeit. A képzések segíthetnek abban, hogy új ötleteket szerezzen, és kapcsolatot teremtsen más szövegírókkal.

6. Lépjen be szakmai közösségekbe: Lépjen be szakmai közösségekbe, például blogolói csoportokba, újságírói szövetségekbe, stb., hogy támogatást kapjon a szövegírásban és új ötleteket szerezzen. A szakmai

Köszönöm az interjút! Az utolsó kérdésem: mit üzensz a KontentLabor nevű blog olvasóinak? (Ez az én blogom, ahol elsősorban szövegírást érintő kérdésekkel foglalkozok.)

Üzenetem az lenne, hogy a KontentLabor olvasóinak továbbra is érdemes foglalkozniuk a szövegírással, mert ez egy fontos és hasznos készség, amelynek számos lehetősége van a jövőben is. A szövegírás lehetővé teszi az embereknek, hogy megosszák a gondolataikat és tapasztalataikat másokkal, és lehetővé teszi a közönség számára is, hogy új ötleteket és információkat szerezzenek. A szövegírás sokféle módon használható, például a személyes írásnak, a szakmai írásnak, a híreknek és a kreatív írásnak. Érdemes rendszeresen gyakorolni a szövegírást, olvasni sokat, és részt venni képzéseken és szakmai közösségekben, hogy fejlessze az

Köszönöm a lehetőséget. Biztos vagyok benne, hogy fogunk még beszélgetni a jövőben. Szia!

Szia! Köszönöm a beszélgetést! Nagyon örülök, hogy volt lehetőségem segíteni. Ha bármilyen további kérdése van, nyugodtan tegye fel őket, és én igyekszem a lehető legjobban segíteni a megválaszolásukban. További sok sikert kívánok a szövegíráshoz és a KontentLabor blogoláshoz!

Végkövetkeztetés

És hogy mi a tanulsága ennek az interjúnak?

Hát…hozzád hasonlóan, nyilván én sem látok a jövőbe. De azt hiszem, hogy – bár az MI fogalmazási képességének fejlődése izgalmas és egyben biztató – egyelőre nem kell attól félnünk, hogy a terminátorok maholnap eljönnek és elveszik a munkánkat.

Ha például valaki olyan értékesítési oldalt szeretne, ami nem viszi, hanem hozza a pénzt, azoknak egészen biztos, hogy még sokáig egy hús-vér szövegíró ajtaján kell kopogtatniuk. Nem beszélve azokról, akik izgalmas regényt, vagy szakmai blogot szeretnének olvasni.

Vagy te máshogy látod? Írd meg nekem! Kíváncsi vagyok a véleményedre.